
ROZDÍLNOSTI JEDNOTLIVÝCH VARIANT DŘEVĚNÝCH SKELETOVÝCH STAVEB
Těžký skelet
Těžký dřevěný skelet je prostorový nosný systém využívající svislých a vodorovných nosných tyčových prvků vytvářejících nosnou konstrukci, která se doplňuje nenosnými obvodovými plášti a dělicími konstrukcemi stropu a příček. V obvodovém plášti se zejména v odvážnějších architektonických řešeních často používá velkoprostorové zasklení umožňující dokonalé propojení interiéru domu s jeho okolím - samozřejmě za předpokladu, že výhled směřuje do krajiny a nikoliv například do sousedovy zahrady...



Lehký skelet

Lehký dřevěný skelet (LDS)
typu Baloon Frame
Tento skelet je charakteristický
průběžnými nosnými sloupy skrze
více podlaží, na které jsou zavěšeny
stropní nosníky. Vznikl
v první polovině 19. století v USA.
Díky průběžným sloupům dává
LDS nejlepší možnosti pro řešení
problematického místa, jako je stropní uzávěra z pohledu v současnosti
velmi sledované a řešené tepelně-
-vlhkostní problematiky.
Lehký skelet ( LDS ) typu Platform Frame
Tato skeletová konstrukce s klasickým např. vaznicovým krovem je bezesporu nejvíce rozšířeným systémem pro stavbu dřevěných domů v ČR . Výhody a specifika tohoto systému využívají v různých modifikacích všichni přední výrobci formou staveništní montáže nebo mají výrobu postavenu na prefabrikaci, kterou umožňuje uspořádání nosné konstrukce stěna/strop/stěna (viz. obr. 2). Podle amerického vzoru se typická forma LDS realizuje s lehkou krovovou konstrukcí, kde je typická konstrukční vrcholová vaznička a krokev kotvená do stropních nosníků, viz realizace podle návrhu doc. Ing. Vladimíra Bílka, CSc., na obr. 4. Volba systému závisí na jednoduchosti a rychlosti montáže. Zkušenost z této stavby je taková, že to, co funguje v Americe časově efektivním způsobem, může být naopak v tuzemsku méně efektivní, než je klasický krov. Toto ovlivňují dva faktory. První je možnost použití CNC obráběcího centra a tím efektivnění na opracování složitější konstrukce klasického vaznicového krovu. Druhým faktorem je nezkušenost českých tesařů a jistá "neobratnost" při realizaci. Tu lze eliminovat četností zhotovených realizací.

DŘEVOSTAVBY A VZUCHOTĚSNOST
Difuzně otevřená, či difuzně uzavřená stavba?
Průnik vzdušné vlhkosti (vodní páry) do konstrukce stavby může mít pro dům vážné následky. Každý investor, potažmo stavitel se mu tedy snaží vyhnout. Řešení jsou dvě. Každé pracuje s jiným fyzikálním principem. Buď maximálně zamezíme vstupu vlhkosti do obálky domu, nebo zabráníme, aby prostupující vodní pára v obálkové konstrukci kondenzovala.

Difuze je spontánní fyzikální děj, který vede k vyrovnání koncentrace (v tomto případě jde o koncentraci vodní páry v daném prostoru). Při vyšší teplotě je proces difuze rychlejší. Ve stavitelství je nutné brát na tento fyzikální jev ohled. V tomto textu se věnujeme difúzi fasádními zdmi a střechami z vyhřátých místností ven do zimního studeného prostředí. Vodní páře z interiéru je buď umožněno obvodovou konstrukcí procházet do exteriéru, nebo jsou zdi a stropy na teplé, interiérové stěně utěsněny, aby do nich páry nemohly vnikat vůbec. Ani jedno z těchto řešení však nesmí být realizováno polovičatě. Jinak by mohlo docházet ke kondenzaci par uvnitř konstrukce, což by dřív nebo později mohlo zapříčinit její napadení plísněmi či jinými biologickými škůdci.
Difuzně uzavřená skladba
Jedná se o desítky let prověřované řešení obvodové stavební konstrukce. Nosná konstrukce i tepelně-izolační vrstvy jsou chráněny parotěsnou fólií před vstupem vlhkosti do jejich nitra. Pokud by totiž vodní pára z interiéru vnikla do konstrukce až do míst tzv. rosného bodu (kde je chladno natolik, že se tu pára sráží), zkondenzovala by. Především pro dřevostavby by taková situace znamenala vážné důsledky. Díky difuzní cloně, tedy parotěsné folii (či parozábraně), umístěné většinou hned za vnitřní pohledovou vrstvou (např. sádrokartonovou), však zůstávají všechny vrstvy konstrukce, včetně chladných, suché.
Jednotlivé materiály k tomuto účelu určené pak disponují různými hodnotami difuzní tloušťky Sd (m). Ta vyjadřuje, kolik metrů nehybné vzduchové vrstvy by svými difuzními vlastnostmi nahradilo danou vrstvu. Například pěnové sklo v jedné vrstvě má hodnotu Sd = 11200 m, dřevoštěpkové desky OSB Sd = 5,5 m atd. Jinou "difuzní" veličinou je faktor difuzního odporu μ, který je definován jako tloušťka vzduchové vrstvy, která má stejný difuzní odpor, jako předmětná fólie při stejných podmínkách. Např. vyztužená polyolefinová fólie disponuje μ = 200 000, což znamená, že stejný difúzní odpor má 200 000x silnější vrstva vzduchu. Pás z oxidovaného asfaltu s hliníkovou nosnou vložkou má μ = 400 000.
Rizikem je ovšem možné narušení fólie při výstavbě a rekonstrukcích objektu nebo různých zásazích z interiéru (při instalaci polic apod.). Tomu by mělo být zamezeno použitím elastických materiálů, které jsou schopny utěsnit prostor kolem hřebíku, který fólií případně prostupuje, nebo montáží instalační předstěny.
Difuzně otevřená fasáda
Marketingoví experti využili posledních trendů ve stavebnictví, kdy je významně apelováno na zdravé vnitřní klima staveb, a spojují novinku v podobě difuzně otevřených fasád s motem znějícím "zdravý dům musí dýchat". Avšak jedná se o matoucí sdělení, o průniku vzduchu obvodovými konstrukcemi nemůže být řeč. Neporušená stěna je vzduchotěsná, jde tu "pouze" o prostup vodních par. Množství vlhkosti prostupující z interiéru do fasády je regulováno tzv. parobrzdou (která dovoluje vodním parám odcházet ven řízeně). Je však také nutné řadit jednotlivé vrstvy obvodového pláště směrem do exteriéru, tak, aby jejich hodnoty difuzního odporu postupně (ve směru ven) klesaly, a aby tak páry nikde v konstrukci nestagnovaly. Skladba difuzně otevřené konstrukce musí být tedy důkladně promyšlena. Nelze kupříkladu zeď "ucpat" z vnější strany. Tím by byl nejen narušen systém jako takový, ale především by docházelo k nežádoucí kondenzaci par v konstrukce.
V každém případně jde v případě difuzně otevřené konstrukce o systém méně odzkoušený, se kterým mnohé firmy nemají dostatek zkušeností a mnohdy experimentují. Z obav o neúspěšném výsledku tuto skladbu někteří investoři odmítají. Pokud však uživatel provede kvalitní průzkum referencí stavebních firem, jistě nalezne takovou, která provede řádnou práci.

MATERIÁLY V DŘEVOSTAVBĚ

OSB deska
je nejprodávanější a nejpoužívanější materiál.
STEICO nabízí vhodné materiály pro téměř všechny oblasti aplikace - pro dřevostavby i masivní stavby.
https://www.woodcote.cz/clanky-a-katalogy/osb-desky-co-jste-kdy-chteli-vedet

RIGISTABIL

STEICO
Všechny materiály STEICO jsou vysoce ekologické a hospodárné - při jejich výrobě je prvořadou šetrnost k přírodním zdrojům. Přírodní materiály ze kterých se skládají, podstatně přispívají nejen k dlouhodobé životnosti konstrukce, ale i ke zdravému bydlení uvnitř objektu.
STEICO nabízí vhodné materiály pro téměř všechny oblasti aplikace - pro dřevostavby i masivní stavby.
TEPELNÁ IZOLACE

Desková vata
Čedičové deskové vaty se hlavně používají na tepelnou izolaci vnitřních prostor, příček, ale i pro zateplení obvodových plášťů budov. Jednou z nejžádanějších čedičových vat je Isover Orsik, který vás zaujme svým poměrem cena/výkon

Rolová vata
Minerální vata je vynikající tepelný izolant s vysokou pohltivostí zvuku, zvlášť užitečnou pro střechy obytných prostor.
Vyrábí se ze skleněných vláken nebo směsi kameniva. Minerální vata do šikmých střech je požáruvzdorná, vodoodpudivá a paropropustná, zabraňuje množení bakterií a hub, je zdravotně nezávadná, 100% recyklovatelná, a oproti polystyrenu je ohebná, což umožňuje její použití u tvarově složitějších konstrukcí.